Zákony

Celkem: 615 ..10 11 12 13 14 15 16 17 18..

Cizinci a nákup českých nemovitostí: omezení padla, jaká vlastně byla?

Zákony, Finance a trhy  |  9. červen 2014

Téma nákupu českých nemovitostí cizinci je stále aktuální a to i přes již poměrné dávné zrušení všech omezení pro cizí státní příslušníky v této oblasti. Zajisté je to dáno i různými zákazy a omezeními, které v Česku v této oblasti z více či méně pochopitelných důvodů platily po dlouhá desetiletí, přičemž se tyto překážky dostaly do povědomí i neodborné veřejnosti a hlavně zahraničních kupců a investorů.

Je hotovostní účetnictví v DPH lékem na problémy se splatností faktur?

Daně, Zákony  |  5. červen 2014

Čas od času se v českých médiích objeví stesky nad špatnou platební morálkou českých podnikatelů a firem. Objevují se různé žebříčky podle průměrné splatnosti faktur v jednotlivých odvětvích našeho hospodářství a jejich srovnání se zahraničím. V těchto srovnáních nedopadá ČR příliš lichotivě. Jsou však řešením tohoto nešvaru legislativní změny typu maximálních lhůt splatnosti? Nemyslím, že omezování smluvní volnosti je krokem správným směrem. Nemohlo by však pomoci zavedení takzvaného hotovostního účetnictví v DPH?

Už jste aktualizovali svůj zápis v rejstříku? Lhůta končí 30. června 2014!

Firmy, Zákony  |  2. červen 2014

Každá osoba zapsaná v obchodním rejstříku, nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, rejstříku společenství vlastníků jednotek a rejstříku obecně prospěšných společností má povinnost přizpůsobit zapsaný stav požadavkům nového zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Času přitom není nazbyt, neboť lhůta končí 30. června tohoto roku. Pouze spolky mají výjimku do 1. ledna 2017.

Ochrana manžela dlužníků v exekuci by mohla posílit

Zákony  |  29. květen 2014

Ministerstvo spravedlnosti vyslyšelo kritické hlasy odborné veřejnosti a částečně upravilo pravidla pro vymáhání dluhů ze společného jmění manželů (SJM). Do vlády míří novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, která reaguje na jeden z nejpalčivějších problémů výkonu rozhodnutí a exekuce, a to postih majetku stojícího mimo SJM z důvodu zúžení jeho zákonného rozsahu.

Kdy se můžu odchýlit od nového občanského zákoníku a domluvit si vlastní ujednání?

Zákony  |  22. květen 2014

Asi jste již slyšeli, že nový občanský zákoník (NOZ) je postaven na zásadě autonomie vůle. Ta se projevuje mimo jiné mnohem volnějšími smluvními pravidly. Zákonná úprava jednotlivých smluvních typů má v mnoha případech lidi a firmy pouze „inspirovat“, a pokud jim nevyhovuje, mohou si vymezit práva a povinnosti mezi sebou odchylně od zákona. Tuto novinku nepřinesl NOZ, umožňoval ji i předchozí kodex. NOZ ale některá pravidla v takzvané dispozitivnosti změnil. Jaká?

MiFID II: Co přinese update směrnice o trzích finančních nástrojů?

Zákony, Finance a trhy  |  19. květen 2014

Směrnice o trzích finančních nástrojů (MiFID), která je základním kamenem evropské regulace finančního trhu, se brzy dočká své nové přepracované verze. MiFID II by měla zásadním způsobem změnit některé aspekty podnikání na finančních trzích. Co nového se dá čekat?

Jak nechybovat při výpovědi pro ztrátu zdravotní způsobilosti zaměstnance

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  12. květen 2014

Zkušení personalisté jistě potvrdí, jak důležité je věnovat při ukončení pracovního poměru pozornost správné volbě výpovědního důvodu. Pochybení může znamenat neplatnost výpovědi a s tím spojené následné komplikace díky neplánovanému dalšímu trvání pracovního poměru. S jednotlivými důvody jsou také spojeny různé nároky na odstupné.

Jak se dívá nový občanský zákoník na stavbu na cizím pozemku?

Firmy, Zákony  |  5. květen 2014

I nový občanský zákoník zachovává pojem neoprávněné stavby neboli stavby, kterou stavebník postavil na cizím pozemku, aniž k tomu byl oprávněn dle smlouvy. Je přitom zcela bez významu, zda byla stavba postavena na základě stavebního povolení či bez něj. Jaké nároky může vznést vlastník pozemku vůči stavebníkovi a naopak?

Transparentnost až na kost

Zákony, Finance a trhy  |  30. duben 2014

Žijeme v době neustále se zužujícího soukromého prostoru, ubývajícího času, kdy nejsme sledováni kamerami na veřejných prostranstvích, kdy nejsou sledovány naše kroky na internetu či telefonické hovory. Přes veřejné deklarace a patetická prohlášení, například vůči americkým tajným službám, směřuje evropská regulace zřejmě k jeho dalšímu omezení, které u nás zůstává zatím mimo pozornost.

Co se může stát, když nabudete majetek od toho, kdo není vlastník?

Zákony  |  17. duben 2014

Možnost nabytí od nevlastníka je jednou z velkých změn, které přinesla rekodifikace soukromého práva. Co to ale znamená v praxi? Můžete si koupit auto od zloděje? Může někdo právoplatně prodat váš dům, aniž byste o tom věděli?

Kdy je platná ústní změna písemné smlouvy?

Zákony  |  11. duben 2014

Uzavřete s protistranou písemnou smlouvu, ale její doplnění si následně sjednáte pouze ústně. Je taková změna platná, nebo ne? Tato otázka se nedá zodpovědět úplně jednoduše. Podívejme se, jak k tomuto problému dříve přistupovaly „starý“ občanský zákoník a obchodní zákoník, stejně jako nový civilní kodex, který je účinný od 1. ledna 2014.

Jsou nečekané okolnosti důvodem pro změnu smlouvy?

Firmy, Zákony  |  9. duben 2014

V zásadě platí, že každý má splnit to, k čemu se zavázal. V reálném životě ale můžou nastat tak zásadní změny, že není rozumné po smluvních partnerech očekávat, že své závazky splní. Nový občanský zákoník (NOZ) tyto situace výslovně řeší. Na jednu stranu umožňuje reagovat na nepředvídané situace, na druhou stranu tím také může dostat smluvní partnery do nejistoty. Zákonnou úpravu lze smluvně upravit dle domluvy stran; je ovšem nutné na ni myslet dříve, než nečekaná situace nastane – později může být až příliš pozdě.

Smlouvy o převodu či nabytí akcií a podílů: Dejte si pozor na souhlas manžela!

Firmy, Zákony, Finance a trhy  |  7. duben 2014

V tomto článku bychom rádi navázali na předchozí dvě pojednání o manželském majetkovém právu, a to stručným přehledem o tom, jaká je právní úprava dispozice manžela s podílem ve společnosti s ručením omezeným (tedy především s „obchodním podílem“ dle terminologie starého obchodního zákoníku) a s akciemi.

Kmenové listy podle zákona o obchodních korporacích. Jaké možnosti přinášejí?

Firmy, Zákony  |  2. duben 2014

Nový zákon o obchodních korporacích, účinný od 1. ledna 2014, přináší do převodů podílu ve společnostech s ručením omezeným poměrně revoluční změnu v podobě možnosti využití takzvaných kmenových listů. O co se konkrétně jedná a k čemu bude v praxi tato novinka sloužit, bude tématem tohoto článku.

Jak dopadá nový občanský zákoník do hospodářské soutěže?

Firmy, Zákony  |  31. březen 2014

Nový občanský zákoník (NOZ) přináší krom řady dalších změn i nové instituty v rámci právní úpravy soutěžního práva.

Naše newslettery

×