Zákony

Celkem: 615 ..9 10 11 12 13 14 15 16 17..

Quo vadis, česká energetická legislativo?

Zákony, Finance a trhy  |  8. září 2014

Legislativní rada vlády není právě orgán, o jehož existenci a činnosti by nutně věděl každý smrtelník. Poslední jednání této instituce však bylo v energetické obci očekáváno s neskrývaným zájmem a leckdy i nemalými nadějemi. Když se pak v pozdních čtvrtečních hodinách předminulého týdne začala v mediálním prostoru šířit zpráva, že LRV odložila projednání poslední navrhované novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie, a to z důvodu její faktické neprojednatelnosti, bylo z mnoha alternativně-energetických luhů a hájů slyšet úlevné „uf“.

Jaké sankce dnes hrozí členům orgánů korporací, které se dostanou do úpadku?

Firmy, Zákony, Finance a trhy  |  24. srpen 2014

Vše potřebné a rozumně očekávatelné - tato čtyři klíčová slova jsou od 1. ledna 2014 jedním z určujících faktorů, zda se (bývalí) členové orgánů obchodních korporací budou osobně zodpovídat věřitelům za závazky této korporace, či nikoli.

Investiční arbitráže mají nová pravidla. Bude ale transparentnost vždy výhodou?

Zákony, Finance a trhy  |  14. srpen 2014

Jednou z výhod arbitráží, tedy mimosoudního řešení sporů, je jejich diskrétnost. Nejde přitom jen o spory mezi obchodníky, ale také o tzv. investiční arbitráže mezi státy a zahraničními investory. U investičních arbitráží však nyní dochází k pozvolné změně. Od dubna 2014 totiž začala platit nová pravidla transparentnosti, která byla přijata Komisí OSN pro mezinárodní obchodní právo (UNCITRAL).

Jak EU „chrání“ naše osobní data anebo zkouška SWIFTem

Zákony  |  11. srpen 2014

Soudě podle množství všelijakých souhlasů se zpracováním osobních údajů, které musíme podepsat či odkliknout, abychom uzavřeli banální pojistku na třídenní zahraniční cestu, a soudě podle množství právních předpisů a důležitých úřadů zřízených na ochranu našich osobních dat by jeden lehce mohl nabýt dojmu, že se EU o naše osobní data dobře stará.

Jak se zbavit zástavy složením její ceny: Přehled základních principů

Firmy, Zákony  |  7. srpen 2014

Zástavní právo je v praxi běžně užívaný institut, který dává věřiteli „jistotu“, že dlužník dostojí své povinnosti, kterou má vůči věřiteli. Všem je známo, že pokud dlužník svoji povinnost zaplatit dluh nesplní, věřitel se pak může uspokojit právě z výtěžku prodeje zástavy. Existuje ale nějaký způsob, jak se zástavy zbavit, přestože dluh ještě nebyl splacen?

Počítačová kriminalita: Mezinárodní úmluva je konečně závazná i pro Česko

Zákony  |  4. srpen 2014

Česká republika po více než osmi letech od podpisu Úmluvy o počítačové kriminalitě tuto úmluvu v loňském roce ratifikovala. Tím jsme se zařadili mezi více než 40 zemí, pro které je tato úmluva závazná. Jde především o evropské země, ale například i o USA či Japonsko. Co je obsahem úmluvy a jaké bude mít úmluva dopady na české občany?

Regulaci hypotéčních úvěrů čekají možná zásadní změny

Zákony, Finance a trhy  |  31. červenec 2014

Do března 2016 musí být do českého práva implementována evropská směrnice o úvěrech na bydlení, která byla přijata počátkem tohoto roku. Podle Evropské komise je cílem této směrnice vytvořit v Evropské unii harmonizovaný trh s hypotéčními úvěry se zaručenou vysokou mírou ochrany spotřebitele.

Co vše je dluhopis? Odpověď by měla dát aktuální novela příslušného zákona

Zákony, Finance a trhy  |  28. červenec 2014

První srpnový den letošního roku nabude účinnosti v pořadí již patnáctá novela zákona o dluhopisech (č. 190/2004 Sb.) Ačkoliv neobsahuje změny historicky nejvýznamnější, vnáší i tato novela do českého dluhopisového práva podstatné novinky. Ta asi nejpodstatnější z nich je odrazem snahy lépe vymezit působnost uvedeného předpisu. To je důležité především s ohledem na instrumenty dluhopisům podobné a označované porůznu: hybridní dluhopisy, hybridní dluhové nástroje, strukturované dluhopisy, warranty, se kterými se lze v praxi setkat.

Nelegální práce a její znaky

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  24. červenec 2014

Kontrolování a postihování nelegální práce je dlouhodobou prioritou ministerstva práce a sociálních věcí a orgánů inspekce práce. To bylo ostatně potvrzeno i v tiskové zprávě Státního úřadu inspekce práce z 11. března letošního roku. Nejen proto, ale i kvůli vysokým sankcím, které za nelegální práci hrozí, stojí za to si připomenout znaky, které na nelegální práci ukazují.

Hlavní administrátor: Nedoceňovaná příležitost pro obchodníky s cennými papíry a banky

Zákony, Finance a trhy  |  17. červenec 2014

Zákon o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF) představil přelomovou změnu v oblasti fondového byznysu. Do tuzemského práva zakotvil možnost právně zcela oddělit výkon obhospodařování a administrace investičního fondu. Obhospodařování investičního fondu představuje zvláště správu majetku investičního fondu. Administrací investičního fondu se ve vztahu k tomuto fondu rozumí provádění obslužných, administrativních, činností, které s obhospodařováním investičních fondů nutně souvisí.

Je skutečně pro lékaře lepší být současně zaměstnancem, jednatelem a společníkem eseročka?

Firmy, Zákony  |  10. červenec 2014

Eseročka nemusejí být vždy jen velkou společností s řadou zaměstnanců. Poměrně často si tuto formu podnikání volí také lékaři, kteří doposud podnikali jako tzv. OSVČ. V takovém případě vystupují současně jako společník, jednatel a dokonce jediný zaměstnanec společnosti. I když lze připustit, že za určitých okolností to může mít praktické výhody, pro většinu lékařů bude nadále OSVČ mnohem praktičtější. Navíc je nutné brát v potaz platnou právní úpravu a judikaturu, které těmto situacím nejsou vždy nakloněné.

Institut změny okolností: K čemu se ve smlouvách používá a na co si u něj dát pozor?

Zákony  |  30. červen 2014

Svět je dynamický a proměnlivý v čase. Je nesporné, že smlouva uzavřená včera zohledňovala zejména okolnosti, které zde byly právě v tuto dobu, přičemž o okolnostech zítřejších mohly mít smluvní strany mnohdy jen nepřesné dohady. Při uzavírání smluv k dlouhodobému plnění na několik let se nemusí vždy podařit zohlednit veškeré okolnosti, jejichž změna bude mít zásadní dopad na schopnost smluvní strany smlouvu plnit.

O ztrátě úsměvu

Zákony  |  23. červen 2014

Opětovně jsem přemítal o náhradě majetkové a nemajetkové újmy v ustanoveních nového občanského zákoníku. Tentokráte jsem si zvlášť povšimnul § 2958 ObčZ ve znění: Při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu poškozeného peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy; vznikla-li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti poškozeného, nahradí mu škůdce ztížené společenské uplatnění. Nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti.

Bytová družstva: Blíží se konec termínu pro úpravu stanov. Co se stane pak?

Zákony  |  16. červen 2014

Nová soukromoprávní úprava s sebou kromě slibovaného posílení vůle stran a dalších pozitivních novinek přinesla také několik specifických povinností. Jednou z nich je povinnost korporací přizpůsobit do 30. června 2014 společenské smlouvy, resp. stanovy zákonu o obchodních korporacích (ZOK) a doručit je do sbírky listin. Pokojné přípravy velkých společností, které úpravy svých stanov začaly zpravidla řešit ještě minulý rok, střídá s blížícím se koncem lhůty panika menších firem a zejména družstev.

Úskalí a možnosti změn obchodních podmínek podle nového občanského zákoníku

Firmy, Zákony  |  12. červen 2014

Obchodní podmínky jsou v praxi velmi rozšířené. Usnadňují uzavírání smluv zejména prostřednictvím možnosti odkazu na svůj obsah, čímž se jejich ustanovení stanou součástí smlouvy. Proto se nový občanský zákoník (NOZ) věnuje jejich úpravě detailněji, než tomu bylo u starých soukromoprávních kodexů. Jednou z největších novinek nové úpravy obchodních podmínek je možnost jejich jednostranné změny. Co vše musí být splněno, aby jednostranná změna byla mezi stranami účinná, a lze obchodní podmínky měnit i jinak?

Naše newslettery

×