Rozhodnutí

Celkem: 318 ..9 10 11 12 13 14 15 16 17..

Motýlí efekt, krávy na pastvě a české právo

Firmy, Rozhodnutí  |  12. červen 2013

Americký matematik Edward Norton Lorenz jednou prohlásil, že dnes může i zatřepání motýlích křídel v Brazílii způsobit tornádo v Texasu. Chtěl tím vyjádřit závislost různých dějů na sobě a složitý řetěz příčinné souvislosti projevující se nejen v oblasti meteorologie. K otázce, co s čím ještě souvisí a kde v českém právu příčinná souvislost končí, se nedávno ve svém rozhodnutí vyjádřil i Nejvyšší soud.

Svoboda pohybu společnosti v EU: Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  11. červen 2013

Je obecně známé, že jednou ze základních svobod, které jsou pilíři jednotného trhu EU, je volný pohyb osob. A to jak osob fyzických, tak i právnických neboli společností, kterým článek 54 Smlouvy o fungování EU zaručuje stejné zacházení jako osobám fyzickým, jestliže se jedná o „vnitroevropské“ společnosti. Jenže jak už to tak zejména v rámci EU bývá, praxe ukázala, že svoboda pohybu v případě společností skrývá řadu nástrah.

Uzavírání smluv na dálku? Všechno je jinak

Firmy, Rozhodnutí  |  4. červen 2013

Zvykli jste si, že uzavírání smluv na dálku má svá pevně daná pravidla? Nejvyšší soud tento „mýtus“, který sám v minulosti několikrát potvrdil, letos vyvrátil. Jeho názorová změna, byť pro mnohé překvapivá, má zajímavé praktické důsledky. Pojďme se na ně podívat.

Evropská komise rozhodující a žalující: Jak si s tím Soudní dvůr poradil?

Zákony, Rozhodnutí  |  29. květen 2013

Loni na podzim řešil Soudní dvůr Evropské unie zajímavou předběžnou otázku. Do konfliktu se zde dostalo ustanovení o zastupování Evropského společenství Komisí před vnitrostátními soudy a vázanost těchto soudů rozhodnutími právě účastnící se Komise.

Žádné záhadné hrozny. Viněty nesmí mást spotřebitele, rozhodl Nejvyšší správní soud

Firmy, Rozhodnutí  |  22. květen 2013

Podle aktuálního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu mají vinaři povinnost vést evidenci o původu hroznů, které zpracovávají do svých produktů, a uvádět údaj o provenienci na etiketách prodávaných lahví. To vše je nutné z důvodu ochrany spotřebitele, který často vybírá víno podle místa jeho původu a mohl by být jinak oklamán.

Jazykový koutek pro pokročilé

Firmy, Rozhodnutí  |  15. květen 2013

Český jazyk má tradičně zvláštní postavení v naší kultuře. Rádi se češtinou zabýváme, rádi si o ní čteme, například v jazykových sloupcích. Jazykový sloupek je žánr, který v českých časopisech neochvějně odolává zubu času. Zdá se, že zálibu ve hře s jazykem sdílejí i soudci Nejvyššího soudu.

O jednom pozoruhodném rozhodnutí Nejvyššího soudu aneb kdy je třeba přesně „trefit“ cenu

Firmy, Rozhodnutí  |  13. květen 2013

Jen málo vlastníků společností a jejich manažerů ještě nenarazilo na § 196a obchodního zákoníku, které na ně působí jako zlověstné zaklínadlo komplikací a hrozby neplatnosti převodů majetku mezi spřízněnými osobami.

O technických normách (III.): Proč se vyplatí je dodržovat, i když nejsou povinné?

Firmy, Rozhodnutí  |  9. květen 2013

Přestože technické normy mají zásadně doporučující charakter a právně závaznými se stanou až tehdy, stanoví-li tak právní předpis, v praxi může mít nepříjemné následky i odchýlení se od norem doporučujícího charakteru.

Pohodu bydlení může narušit i omezený výhled na Staré město pražské

Firmy, Rozhodnutí  |  7. květen 2013

Podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu má vlastník bytové jednotky domu v Praze na Starém městě právo na „pohodu bydlení“ včetně nerušeného výhledu „na vrcholky historických dominant Starého Města pražského“. Je zároveň účastníkem stavebního řízení o povolení přístavby protějšího domu směrem do společného vnitrobloku.

O technických normách (II.): Lze vymáhat právo na veřejné osvětlení?

Zákony, Rozhodnutí  |  2. květen 2013

I pro technické normy v oblasti veřejného osvětlení platí dvojí režim. Normy mají v českém právním systému zásadně doporučující charakter. Právně závaznými se stanou až tehdy, stanoví-li tak právní předpis.

Mýty a fakta zrušení „přísudkové“ vyhlášky

Zákony, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  30. duben 2013

Ústavní soud zrušil 25. dubna 2013 takzvanou přísudkovou vyhlášku, podle které se určovala výše náhrady nákladů civilního řízení. Bude její zrušení pro dlužníky skutečně tak výhodné, jak v těchto dnech zaznívá z nejrůznějších médií? Troufnu si tvrdit, že nikoli.

Matky, dcery a hospodářská soutěž: Jak Tribunál rozhodl jeden zajímavý spor

Rozhodnutí  |  29. duben 2013

Může být protisoutěžní jednání dceřiné společnosti přičítáno „matce“? A pokud ano, za jakých podmínek? Přesně těmito otázkami se zabýval Tribunál, jeden ze soudů EU sídlící v Lucemburku.

Soudcův pohled na platnost smluv aneb pokus o pochvalu slova „pokud“

Zákony, Rozhodnutí  |  24. duben 2013

Na této stránce si Jaroslav Míkovec nedávno postěžoval na soudy, které prý až příliš často shledávají smlouvy neplatnými z formálních důvodů. Četbu takových judikátů označil za depresivní záležitost a již v názvu svého příspěvku si položil otázku „Tak co bude neplatné dnes?“ Vyznávám staré zásady, že o všem se sluší pochybovat (zejména pak o názorech, s nimiž předběžně souhlasíme) a že ve sporných záležitostech má být slyšena i druhá strana. Proto mne zajímalo, co o problému platnosti či neplatnosti smluv soudí někdo ze soudcovského stavu.

O technických normách (I.): Jak je to s jejich závazností?

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  18. duben 2013

Technické normy mají v českém právním systému zásadně doporučující, tedy nikoli závazný charakter. Právně závaznými se stanou až tehdy, stanoví-li tak právní předpis. Zdánlivě nezajímavé sdělení může mít v praxi podstatné důsledky. Vítejte u prvního dílu třídílného seriálu, který se bude postupně zabývat různými aspekty technických norem.

Splatnost versus výplata mzdy: Co je psáno, nemusí být vždy dáno!

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  16. duben 2013

Během přípravy tohoto článku jsem přemýšlel, zda je vůbec třeba veřejnosti připomínat již mnohokrát omílané. Tedy že termín výplaty mzdy nebývá totožný s její splatností tak, jak ji chápe zákoník práce. V posledních dnech se mi ale na stůl dostaly případy, v nichž důsledné rozlišení těchto pojmů hraje stěžejní roli a z nichž je zřejmé, že, slovy klasika, „někteří jedinci v látce stále tápou“. Souběžně se mi v rukou ocitlo soudní rozhodnutí, které naznačuje, že důvody „tápání“ nemusí nutně být vždy na straně účastníků sporu.

Naše newslettery

×