Rozhodnutí

Celkem: 318 ..14 15 16 17 18 19 20 21 22

Nález Ústavního soudu aneb koho rdousí solárníci

Firmy, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  18. květen 2012

Takže si to shrňme od začátku: V roce 2005 byl přijat zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, který stanovil základní pravidla této podpory.

Ohlídejte si smlouvy s obcí. Problém může být rychlá skartace listin

Zákony, Rozhodnutí  |  17. květen 2012

Koupíte-li nebo najmete-li od obce nemovitost, můžete se dočkat nemilého překvapení. V soudním sporu totiž může obec vyrukovat s nečekanou taktikou, přičemž rozhodující důkaz může být již na pravdě boží.

Chcete se přiznat k účasti na kartelu a žádat milost? Nelze vyloučit, že se to obrátí proti vám

Firmy, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  4. květen 2012

Rozhodnutí evropských soudců: pokud firmy předloží soutěžnímu úřadu dokumenty, aby byly omilostněny při kartelu, mohou důkazy posloužit soukromým osobám při vymáhání náhrady škody.

Půjčili jste peníze? Ohlídejte si lhůty. Podle soudu jsou jiné, než možná čekáte

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  17. duben 2012

Pokud půjčíte peníze a stanovíte, že vám je dlužník má vrátit, až mu řeknete, následující článek by vás mohl zajímat. Zdánlivá převaha nad dlužníkem totiž skrývá netušená úskalí, jak plyne z rozhodnutí Nejvyššího soudu.

USA – Francie 1:0. Mají se evropské firmy bát amerického postrachu „discovery“?

Zákony, Rozhodnutí  |  5. duben 2012

Smí americký soud nařídit evropské společnosti, aby předložila důkazy a postupovala přitom podle federálních zákonů? Ano. A to i tehdy, kdyby jí to jiné, evropské zákony zakazovaly.

Spor o daně připomněl, že soudní nezávislost nerovná se svévolnost

Daně, Zákony, Rozhodnutí  |  4. duben 2012

Může finanční úřad „vybírat“ DPH z rozhlasových poplatků? Ne, míní Český rozhlas. Nejvyšší správní soud už podruhé vyhověl kasační stížnosti veřejnoprávního média. Spor se tak podruhé vrací k Městskému soudu v Praze. Věc je zajímavá nejen pro ty, kdo mají co do činění s DPH.

Výpověď pro nadbytečnost: Když za vás najmou nového člověka, nemusí to být faul

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  2. duben 2012

Je výsostným právem zaměstnavatele rozhodovat, jaké zaměstnance a v jakém počtu bude zaměstnávat. To je snad jasné, řeknete si. Přesto to nedávno zopakoval Nejvyšší soud, když nedal za pravdu žalobkyni, která své propuštění z práce považovala za chybné, účelové, diskriminační, a tím pádem i neplatné.

Poškodil vás stát? Braňte se, zákon na to pamatuje

Zákony, Rozhodnutí  |  29. březen 2012

Ústavní předpisy stanoví, že naše záležitosti musí být rozhodnuty spravedlivě a v přiměřené lhůtě, respektive bez průtahů. Jak se tedy bránit a postupovat, když vás státní orgány nebo orgány krajů a obcí nezákonně poškodí nebo když dlouho čekáte na vydání rozhodnutí?

Veřejnosti vstup povolen aneb jak musí obce zacházet s majetkem

Firmy, Rozhodnutí  |  21. březen 2012

Chcete od obce například koupit pozemek, dům nebo byt? Pak si raději ověřte, že obec splnila všechny podmínky, které jí zákon k převodu nemovitostí nařizuje. Jinak byste se mohli později dočkat nemilých soudních sporů.

Soutěžní advokacie: dva způsoby, jak se vyhnout postihu od ÚOHS

Firmy, Rozhodnutí  |  15. březen 2012

Ne vždy, když firma poruší pravidla hospodářské soutěže, musí nutně přijít trest od ÚOHS. Řešení totiž může mít název „soutěžní advokacie“. Jednoduše řečeno – když provinilá firma splní určité podmínky, antimonopolní úřad sankci nakonec nemusí uložit. Co je pro to třeba udělat?

Nenechte se mýlit: předat výpověď nerovná se vždy převzít výpověď

Rozhodnutí  |  12. březen 2012

Zaměstnavatel se rozloučil se svým zaměstnancem. Nechal mu výpověď podepsat a předal mu kopii listiny. U soudů ale narazil. Proč?

Přístup k Nejvyššímu soudu je v ohrožení. Lidem a firmám se může uzavřít dovolání

Firmy, Rozhodnutí  |  2. březen 2012

Závod s časem začal ministerstvu spravedlnosti. Musí rychle připravit novelu, která vezme v potaz nález ústavních soudců, jenž změnil podmínky pro podávání dovolání k Nejvyššímu soudu. Jinak od příštího roku nejspíš hrozí, že dovolání v některých situacích nebude přípustné.

Uzavíráte smlouvu? Pak radši mluvte pravdu

Firmy, Rozhodnutí  |  1. březen 2012

Věděli jste, že před uzavřením smlouvy jste povinni svému protějšku poskytnout všechny relevantní informace, které jsou nezbytné pro jeho rozhodnutí smlouvu uzavřít? Pokud to neuděláte, je možné, že se po vás protistrana bude úspěšně domáhat náhrady škody.

Radikální obrat Nejvyššího soudu: Převod bez posudku nemusí být neplatný

Firmy, Rozhodnutí  |  15. únor 2012

Máloco děsí tuzemské podnikatele tak jako ustanovení obchodního zákoníku, podle něhož musí být převod majetku mezi spřízněnými osobami založen na znaleckém posudku. Jinak byl podle Nejvyššího soudu automaticky neplatný. V čerstvém rozhodnutí však Nejvyšší soud stočil kormidlo opačným směrem.

Plzeňská práva versus Akreditační komise: co říká zákon

Zákony, Rozhodnutí  |  7. únor 2012

Akreditační komise vydala před pár dny negativní stanovisko k žádosti plzeňských práv o prodloužení akreditace magisterského studijního programu. Může tedy jít o počátek posledního dějství tragikomického příběhu kdysi nadějného projektu. Na místě je proto poznámka k současné právní pozici této fakulty.

Naše newslettery

×