Posílení transparentnosti investičních arbitráží na dohled?

29. září 2011  |  Jiří Horník

Spory z ochrany investic jsou u nás téměř stejně populární jako fotbal a není snad právníka, který by si alespoň jednou „nezakopal“ za jedno z mužstev na hřišti. Česká republika se může chlubit takovým postavením na žebříčku nejvíce souzených států, které by jí mohla česká fotbalová reprezentace závidět. Tím s větším zájmem bychom měli registrovat úsilí o zvýšení transparentnosti těchto sporů.

Již pět let se Komise OSN pro obchodní právo (UNCITRAL) snaží do vedení investičních arbitráží prosadit některé nové prvky, které by významně posílily jejich transparentnost. UNCITRAL  tak navrhuje přijetí závazných pravidel o transparentnosti rozhodčího řízení, která by doplnila vlastní rozhodčí pravidla (UNCITRAL Arbitration Rules).

Mezi nejvýznamnější body má jednoznačně patřit povinnost zveřejnit informace o zahájení arbitráže. Diskuze momentálně probíhá nad tím, jestli má mít tuto povinnost přímo žalovaný nebo jiná pověřená osoba a zda se tak má stát ihned po zahájení arbitráže nebo až po sestavení tribunálu. Zároveň UNCITRAL zkoumá, zda  mají být zveřejňovány všechny dokumenty nebo jen ty, který výslovně určí tribunál, anebo jen dokumenty výslovně vyjmenované v pravidlech. Jde přitom o velmi citlivé téma zejména s ohledem na utajované a důvěrné informace zúčastněných stran.

Ačkoli návrh pravidel zásadně vychází z principu veřejnosti arbitráže (až na poměrně úzký výčet výjimek), nelze vyloučit, že se některé státy i nadále budou snažit tuto otevřenost omezit například tím, že by o veřejnosti arbitráže rozhodoval tribunál nebo by strany sporu měly právo veta.

Předmětem rozsáhlých debat je i návrh, aby do arbitráže mohl vstoupit i subjekt, který není stranou sporu, například stát, který je stranou smlouvy o ochraně investic, ale není stranou sporu, nebo případně jakýkoli stát, který považuje za vhodné se vyjádřit k předmětu sporu (princip amicus curiae hojně používaný v anglosaském právu). Všechny zvažované formulace ale počítají s tím, že možnost vstupu třetí strany do řízení nebude neomezená.

Výše uvedené otázky má projednávat počátkem října 2011 ve Vídni příslušná pracovní skupina UNCITRALu, která je složená ze zástupců členských států, ale účastní se jí i státy nečlenské a mezinárodní vládní i nevládní organizace. Zájemci mohou prozatím nalézt předběžný program zde.

Naše newslettery

×