Rozhodnutí

Celkem: 318 ..14 15 16 17 18 19 20 21 22

Jak postupovat při kopání hrobů aneb zakázaná dohoda se za etický kodex neskryje

Zákony, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  15. červen 2012

Nejvyšší správní soud před časem definitivně potvrdil rozhodnutí antimonopolního úřadu, jímž byla spolku provozovatelů pohřebních služeb uložena půlmilionová pokuta. Důvodem byly vnitřní předpisy spolku. Ač maskovány bohulibými názvy, měly pragmatický a zakázaný cíl.

Reklama a výrobci léků: Soud ukázal, co je přípustné a co za hranou

Firmy, Rozhodnutí  |  12. červen 2012

Farmaceutických sporů se před českými soudy mnoho neodehrává. Proto je důležitý ten, o němž před pár měsíci rozhodoval Městský soud v Praze. Jako jedna z prvních vlaštovek totiž naznačil, jak se to má se srovnávací reklamou mezi výrobci originálního léku a generika.

Byt či dům nejsou knihovna ani sklad. Odpovědnosti za vady se u nich snadno vyhnout nedá

Zákony, Rozhodnutí  |  4. červen 2012

Prodávat dům nebo jinou nemovitost bez odpovědnosti za vady zní jako lákavá možnost. Zvlášť když to zákon umožňuje u věcí „jak stojí a leží“. Nejvyšší soud ale před několika měsíci nadšení prodávajících opětovně zchladil: na nemovitosti se toto pravidlo nevztahuje. A pokud ho někdo ve smlouvě už má, je neplatné.

Pozor na emaily. Mohou vás před ÚOHS či Evropskou komisí usvědčit ze zakázané dohody

Firmy, Rozhodnutí  |  31. květen 2012

Antimonopolní úřad dal výrobci sportovních potřeb více než dvoumilionovou pokutu za nepovolenou dohodu o cenách. Podkladem pro ni byla především elektronická komunikace mezi výrobcem a odběrateli.

Nesmyslné rozhodnutí o dividendách

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  23. květen 2012

Už jen zhruba měsíc mají firmy, které chtějí v příštích měsících vyplácet dividendy a jejichž účetní rok je shodný s kalendářním rokem, na přípravu účetní závěrky, její schválení valnou hromadou a následné rozhodnutí o rozdělení zisku včetně dividend. Pokud to nestihnou, mají na dalšího půl roku s výplatou dividend utrum.

Nález Ústavního soudu aneb koho rdousí solárníci

Firmy, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  18. květen 2012

Takže si to shrňme od začátku: V roce 2005 byl přijat zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, který stanovil základní pravidla této podpory.

Ohlídejte si smlouvy s obcí. Problém může být rychlá skartace listin

Zákony, Rozhodnutí  |  17. květen 2012

Koupíte-li nebo najmete-li od obce nemovitost, můžete se dočkat nemilého překvapení. V soudním sporu totiž může obec vyrukovat s nečekanou taktikou, přičemž rozhodující důkaz může být již na pravdě boží.

Chcete se přiznat k účasti na kartelu a žádat milost? Nelze vyloučit, že se to obrátí proti vám

Firmy, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  4. květen 2012

Rozhodnutí evropských soudců: pokud firmy předloží soutěžnímu úřadu dokumenty, aby byly omilostněny při kartelu, mohou důkazy posloužit soukromým osobám při vymáhání náhrady škody.

Půjčili jste peníze? Ohlídejte si lhůty. Podle soudu jsou jiné, než možná čekáte

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  17. duben 2012

Pokud půjčíte peníze a stanovíte, že vám je dlužník má vrátit, až mu řeknete, následující článek by vás mohl zajímat. Zdánlivá převaha nad dlužníkem totiž skrývá netušená úskalí, jak plyne z rozhodnutí Nejvyššího soudu.

USA – Francie 1:0. Mají se evropské firmy bát amerického postrachu „discovery“?

Zákony, Rozhodnutí  |  5. duben 2012

Smí americký soud nařídit evropské společnosti, aby předložila důkazy a postupovala přitom podle federálních zákonů? Ano. A to i tehdy, kdyby jí to jiné, evropské zákony zakazovaly.

Spor o daně připomněl, že soudní nezávislost nerovná se svévolnost

Daně, Zákony, Rozhodnutí  |  4. duben 2012

Může finanční úřad „vybírat“ DPH z rozhlasových poplatků? Ne, míní Český rozhlas. Nejvyšší správní soud už podruhé vyhověl kasační stížnosti veřejnoprávního média. Spor se tak podruhé vrací k Městskému soudu v Praze. Věc je zajímavá nejen pro ty, kdo mají co do činění s DPH.

Výpověď pro nadbytečnost: Když za vás najmou nového člověka, nemusí to být faul

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  2. duben 2012

Je výsostným právem zaměstnavatele rozhodovat, jaké zaměstnance a v jakém počtu bude zaměstnávat. To je snad jasné, řeknete si. Přesto to nedávno zopakoval Nejvyšší soud, když nedal za pravdu žalobkyni, která své propuštění z práce považovala za chybné, účelové, diskriminační, a tím pádem i neplatné.

Poškodil vás stát? Braňte se, zákon na to pamatuje

Zákony, Rozhodnutí  |  29. březen 2012

Ústavní předpisy stanoví, že naše záležitosti musí být rozhodnuty spravedlivě a v přiměřené lhůtě, respektive bez průtahů. Jak se tedy bránit a postupovat, když vás státní orgány nebo orgány krajů a obcí nezákonně poškodí nebo když dlouho čekáte na vydání rozhodnutí?

Veřejnosti vstup povolen aneb jak musí obce zacházet s majetkem

Firmy, Rozhodnutí  |  21. březen 2012

Chcete od obce například koupit pozemek, dům nebo byt? Pak si raději ověřte, že obec splnila všechny podmínky, které jí zákon k převodu nemovitostí nařizuje. Jinak byste se mohli později dočkat nemilých soudních sporů.

Soutěžní advokacie: dva způsoby, jak se vyhnout postihu od ÚOHS

Firmy, Rozhodnutí  |  15. březen 2012

Ne vždy, když firma poruší pravidla hospodářské soutěže, musí nutně přijít trest od ÚOHS. Řešení totiž může mít název „soutěžní advokacie“. Jednoduše řečeno – když provinilá firma splní určité podmínky, antimonopolní úřad sankci nakonec nemusí uložit. Co je pro to třeba udělat?

Naše newslettery

×