Rozhodnutí

Celkem: 318 ..14 15 16 17 18 19 20 21..

O nezkolaudovaném bytu, majitelce, nájemnících a dobrých mravech

Zákony, Rozhodnutí  |  21. srpen 2012

Majitelka bytu uzavřela s nájemníky nájemní smlouvu. Ukázalo se ale, že byt nebyl zkolaudovaný, a soudy proto určily, že je smlouva absolutně neplatná. Nebylo jasné, za jakou dobu by protistrana měla majitelce vracet bezdůvodné obohacení v podobě úhrady za měsíce„odbydlené“ bez nájemní smlouvy. Pomohl Nejvyšší soud.

Ze hřiště před soudem můžete být dřív, než řeknete gól

Zákony, Rozhodnutí  |  17. srpen 2012

Olympiáda ukázala, že porušení pravidel může sportovce snadno připravit nejen o zlato, ale i o kariéru či dobré jméno. Něco o tom asi ví běloruská koulařka Ostapčuková, která už musela vrátit nejcennější kov po pozitivním dopingovém nálezu. Jenže do problémů se můžete dostat, i když nedopujete a nanejvýš amatérsky hrajete Hanspaulku.

Pohlavek Ústavního soudu bulváru v podání Michala Viewegha

Zákony, Rozhodnutí  |  13. srpen 2012

Známý spisovatel Michal Viewegh našel před časem zastání u Ústavního soudu ve sporu s vydavatelem deníku Aha!, který o něm zveřejňoval lživé a pomlouvačné informace. Rozsudek má obecný dopad – důrazně připomněl, že když se někdo vědomě živí publikací nesmyslů, měl by být připraven za to citelně zaplatit.

Ztraceni v překladu

Rozhodnutí  |  10. srpen 2012

Zdají se vám právní texty nesrozumitelné? Čtete stále dokola jednu větu a nejste s to jí porozumět? Popravdě řečeno se někdy nedivím. Komunikační šumy nastávají hlavně tehdy, když se cizího textu ujme překladatel, který právními pojmy zrovna nevládne.

Řešení sporů na olympijských hrách aneb když má sport dohru mimo hřiště

Zákony, Rozhodnutí  |  8. srpen 2012

Vraťme se právním pohledem nejen k napínavému finále gymnastů v soutěži družstev na letošních olympijských hrách. O pořadí na stupních vítězů v něm rozhodl japonský protest k odvolací instanci, který vedl k ukrajinskému bramborovému zklamání. Jak se vlastně řeší spory z olympijských soutěží?

Věřitelé vs. dlužníci, díl druhý. Jak vyzrát na zákaz propadných zástav?

Zákony, Rozhodnutí  |  6. srpen 2012

Pro věřitele, které zarmoutilo zjištění, že propadná zástava u soudu neprojde, máme pozitivní zprávu. Soudy nabízejí návod, jak podobného výsledku, tedy uspokojení se nabytím předmětu zajištění, dosáhnout legálně. Jde ale skoro o nadlidský úkol.

Paragrafy v oblacích: Palubní zavazadla, sexuální predátoři a nebezpečné choroby

Zákony, Rozhodnutí  |  3. srpen 2012

Doba dovolených je v plném proudu a Češi prý létají o sto šest. Jako jedni z mála v Evropě zaznamenávají meziroční nárůst počtu prodaných letenek a tržeb za ně. Cestovní apetit jim nekazí ani krachy některých cestovních kanceláří. Na cestu se ale může i zkušeným „frequent-flyerům“ hodit pár drobných rad inspirovaných leteckými paragrafy.

Když svět není férový

Firmy, Rozhodnutí  |  2. srpen 2012

Je možné legálně uzavřít smlouvu, která je pro jednu ze stran mnohem výhodnější než pro druhou? Proč by nebylo, záleží přece na vůli těch, kdo ji uzavírají, řekne si asi řada lidí. Jenže věc je trochu složitější.

Moje skvělá společnost s.r.o.

Firmy, Rozhodnutí  |  25. červenec 2012

Právní jazyk se od běžné češtiny liší. Zatímco normálně se „společnost“ a „firma“ používají jako synonyma, v právním světě mají oba pojmy jiný význam. „Společnost“ označuje celou entitu, „firma“ jenom její název neboli označení. S pojmenováním společností, a to nejen s.r.o., to ale není jen tak.

Ochrana osobnosti na internetu: O co se zasloužil bývalý přítel Kylie Minogue

Rozhodnutí  |  24. červenec 2012

Určit, jaký soud má rozhodovat spor, v němž jde o zásah do osobnostních práv články na internetu, není snadné. Internet se jako globální síť vzpírá státním hranicím, které ale soudy musejí respektovat. Pomoci by mělo jedno rozhodnutí Soudního dvora EU.

Zdravotní systém v USA: Co znamená rozhodnutí Nejvyššího soudu o Obamově reformě

Zákony, Rozhodnutí  |  17. červenec 2012

Minulý měsíc podpořil americký Nejvyšší soud zákon o ochraně pacientů a cenově dostupné péči, který těsně prošel Kongresem v roce 2010. Rozsáhlý zákon, který má 2700 stran, tvoří jádro zdravotnické reformy prezidenta Obamy. Do značné míry očekávané a zpolitizované rozhodnutí Nejvyššího soudu má rozsáhlé důsledky pro americký systém zdravotní péče.

Trumfy je lepší schovávat si v kartách, ne u soudu

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  12. červenec 2012

Vedete-li u soudu obchodní spor, pamatujte na to, že zákon dovoluje předložit relevantní argumenty a důkazy jen v omezeném čase. Pokud budete vyčkávat s pocitem, jak svou mazaností zaskočíte protistranu, může se snadno stát, že soud k vaší dodatečné argumentaci vůbec nepřihlédne.

Propadná zástava není fér. Kdy už se věřitelé poučí?

Rozhodnutí  |  22. červen 2012

Zástavu nemovitosti považují věřitelé za vítané zajištění své pohledávky. Jedná se však o instrument, které má zákonem daný účel i limity. Sjednání zdánlivě výhodného „propadnutí“ nemovitosti do vlastnictví věřitele je hra předem odsouzená k neúspěchu.

Úskalí směnek: Prokleté rámečky, český jazyk a zdravý rozum

Firmy, Rozhodnutí  |  20. červen 2012

Máte po ruce směnku? Zkuste se na ni podívat. I když vypadá v pořádku, existuje dost velká pravděpodobnost, že bude z nějakého důvodu neplatná. Směnečná pravidla jsou totiž hodně přísná a formální. A navíc jsou někdy vykládána až nesmyslně. Zde je malá ukázka, co může být i nechtěně špatně.

Představenstva, zbystřete. Co říká čerstvý verdikt soudu o smlouvách bez souhlasu dozorčí rady

Firmy, Rozhodnutí  |  18. červen 2012

Nejvyšší soud zveřejnil vítané rozhodnutí. Smlouvy, podle nichž má firma disponovat s majetkem, jehož hodnota přesahuje třetinu vlastního kapitálu, jsou platné i účinné, i když s nimi nevyslovila souhlas dozorčí rada. I tak by si ale management firem měl dát na takovou situaci pozor.

Naše newslettery

×