Rozhodnutí

Celkem: 318 ..14 15 16 17 18 19 20 21 22

Jste vlastník sítě? Zkontrolujte si pořádek v katastru nemovitostí

Firmy, Rozhodnutí  |  6. únor 2012

Řada vlastníků elektrických, vodovodních nebo telekomunikačních sítí nemá zachycena věcná břemena v katastru nemovitostí. To nemusí dlouho vadit. Velký problém ale může nastat, když vznikne spor s majitelem nemovitosti, což v praxi není nijak výjimečné.

Dobrá zpráva pro manžele, špatná pro věřitele

Rozhodnutí  |  24. leden 2012

Zákon stanoví, že závazky, které tvoří společné jmění manželů, plní oba manželé společně a nerozdílně. Přesto se podle rozhodnutí Nejvyššího soudu fakticky nemůžete domáhat splnění závazku z majetku ve výlučném vlastnictví manžela, který nebyl účastníkem smlouvy. Jaké jsou důsledky kontroverzního rozsudku?

Rozhodčí doložky a spotřebitelské smlouvy se automaticky nevylučují

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  19. leden 2012

S rozšířením rozhodčích doložek vznikaly spory o tom, v jakých smlouvách je lze použít a v jakých nikoliv. Pochybnosti byly rovněž o tom, jací rozhodci či rozhodčí soudy mohou rozhodčí řízení vést. Ústavní soud se nedávno ve svých dvou nálezech k těmto otázkám vyjádřil.

Vydržení obchodního podílu: nejistota s dobrým koncem

Firmy, Rozhodnutí  |  17. leden 2012

Lze obchodní podíl vydržet? A pokud ano, jedná se o věc movitou, či nemovitou? Tyto a podobné otázky trápily společníky s.r.o. i advokáty poměrně dlouhou dobu.

Výhodný formalismus aneb jak dostat zaplaceno za svou práci

Firmy, Rozhodnutí  |  16. leden 2012

Stavební firma se se svým klientem domluví na dodatečných vícepracích, které mění původní písemnou smlouvu o dílo. Vše potvrzují svědci a emailová korespondence. Přesto nebude mít stavební firma za dodatečně provedené práce nárok na odměnu a klient získá vícepráce zdarma. Jak je to možné?

Věřitel, dlužník a třetí ve hře

Firmy, Rozhodnutí  |  13. leden 2012

Uzná-li dlužník svůj promlčený dluh, bude to mít nějaký vliv na promlčené zástavní právo, které dlužníkův závazek zajišťuje, ale které poskytl někdo jiný než dlužník? Na zajímavou otázku přinesl před časem odpověď Nejvyšší soud.

Leasing po sousedsku

Firmy, Rozhodnutí  |  11. leden 2012

Podnikatelé se často potřebují nechat zastoupit jinou osobou. Nejčastěji se tak děje udělením plné moci či prokury. Každodenní provoz zejména větších podniků však vyžaduje flexibilnější přístup, což řeší takzvané zákonné zastoupení. Nejvyšší soud nedávno připomněl, jak jednoduché to s ním může někdy být.

Jak popsat vůni aneb čichové známky v EU

Firmy, Rozhodnutí  |  9. leden 2012

Přijde vám popis „vůně čerstvě posečené trávy“ srozumitelný, nebo básnicky abstraktní? A co takhle „vůně zralé jahody“? Tyto otázky musely řešit úřady a soudy v Evropské unii kvůli zápisu čichových ochranných známek. I když se před lety jedno odvážné řešení objevilo, obecným trendem je spíš konzervatismus a opatrnost.

Co vše si nemůžete sjednat v českém právu

Firmy, Rozhodnutí  |  29. prosinec 2011

Kdo by si myslel, že právo má smluvní svobodu stran v obchodu omezovat jen minimálně, může být nemile překvapen při četbě rozhodnutí českých soudů. Kouzelná formulka „absolutní neplatnost“ sprovodila ze světa z formálních důvodů již nejednu smlouvu, na jejíž plnění její věřitel naivně spoléhal.

Signifikace multiplikace a čmelák jako včela

Zákony, Rozhodnutí  |  28. prosinec 2011

Rozsudek s matematickou piruetou, kterému nemůže rozumět snad ani soudce, který jej stvořil, a s překvapivým důvodem vzniku. Humorná, leč úpěnlivě míněná stížnost milovníka slivovice. Jaké další absurdity se taky dají objevit v právu?

Vydržení aneb co přesně je dobrá víra?

Zákony, Rozhodnutí  |  20. prosinec 2011

Abyste mohli vydržet vlastnické právo k nemovitosti, je třeba ji mít v držbě nepřetržitě nejméně deset let a být oprávněným držitelem. Musíte tedy být v dobré víře, že vám nemovitost patří. České soudy si ale někdy dobrou víru vykládají poněkud neortodoxně. Jasněji by mělo být díky novému občanskému zákoníku.

Smlouva přes internet? Ohlídejte si elektronický podpis

Firmy, Rozhodnutí  |  14. prosinec 2011

Internet usnadnil a zrychlil nejen komunikaci, ale i uzavírání smluv. Dnes je naprosto obvyklé uzavřít smlouvu například v e-shopu nebo s cestovní kanceláří pomocí formuláře na webové stránce. Nezapomeňte ale, že tyto smlouvy mohou být podle Nejvyššího soudu neplatné.

Věřitelský slib: pozor na lehkomyslné záruky

Firmy, Rozhodnutí  |  8. prosinec 2011

Máte-li pohledávku, je na vás, jak s ní naložíte. Rozhodnete-li se svého práva na plnění vzdát nebo dluh prominout, je třeba s dlužníkem uzavřít písemnou dohodu. Ale pozor. Ani váš jednostranný slib vůči dlužníkovi nemusí být jen tak nezávazný „cár papíru“. Naopak, soud jej může vzít v potaz.

Ochranná známka na věčné časy? Omyl!

Firmy, Rozhodnutí  |  21. listopad 2011

Jste vlastníkem ochranné známky zapsané u Úřadu průmyslového vlastnictví a řádně ji užíváte? Pokud se ovšem domníváte, že máte právo se z ochranné známky těšit jednou provždy, jste na omylu. Jestliže se dostanete do obdobné situace, o níž rozhodoval Městský soud v Praze, můžete o ni přijít.

Je vaše konkurenční doložka platná?

Firmy, Rozhodnutí  |  10. listopad 2011

Uzavíráte se svým protějškem smlouvu a to poslední, na co byste na startu úspěšné spolupráce mysleli, je konkurenční doložka pro případ ukončení smlouvy. Přesto se ale její přesná formulace hned na začátku vyplatí. Později totiž může mít vaše protistrana zájem se z dřívějších závazků „vyvléci“ a chybně formulovaná doložka jí to může usnadnit.

Naše newslettery

×