Zákony

Celkem: 615 ..27 28 29 30 31 32 33 34 35..

Budou smlouvy veřejných institucí na internetu? Příští měsíce ukážou

Zákony  |  9. srpen 2012

Projde-li Parlamentem novela z pera poslance Jana Farského a dalších zákonodárců, budou muset veřejné instituce zveřejňovat všechny smlouvy, objednávky a faktury, kterými utrácejí peníze daňových poplatníků. Podobná věc funguje už na Slovensku. Jenže zdaleka není jisté, že návrh u zákonodárců uspěje.

Řešení sporů na olympijských hrách aneb když má sport dohru mimo hřiště

Zákony, Rozhodnutí  |  8. srpen 2012

Vraťme se právním pohledem nejen k napínavému finále gymnastů v soutěži družstev na letošních olympijských hrách. O pořadí na stupních vítězů v něm rozhodl japonský protest k odvolací instanci, který vedl k ukrajinskému bramborovému zklamání. Jak se vlastně řeší spory z olympijských soutěží?

Úprava dluhopisů je od začátku srpna výrazně liberálnější

Zákony, Finance a trhy  |  7. srpen 2012

Vládní novela zákona o dluhopisech prošla legislativním procesem téměř beze změn a poslaneckých zásahů, což není v českých poměrech úplně běžné. Všeobecná shoda mohla vyplynout z vítaného zjednodušení emisí. Zrušení dohledu ČNB včetně sankcí za pochybení emitentů však bude na druhou stranu od investorů vyžadovat větší obezřetnost.

Věřitelé vs. dlužníci, díl druhý. Jak vyzrát na zákaz propadných zástav?

Zákony, Rozhodnutí  |  6. srpen 2012

Pro věřitele, které zarmoutilo zjištění, že propadná zástava u soudu neprojde, máme pozitivní zprávu. Soudy nabízejí návod, jak podobného výsledku, tedy uspokojení se nabytím předmětu zajištění, dosáhnout legálně. Jde ale skoro o nadlidský úkol.

Paragrafy v oblacích: Palubní zavazadla, sexuální predátoři a nebezpečné choroby

Zákony, Rozhodnutí  |  3. srpen 2012

Doba dovolených je v plném proudu a Češi prý létají o sto šest. Jako jedni z mála v Evropě zaznamenávají meziroční nárůst počtu prodaných letenek a tržeb za ně. Cestovní apetit jim nekazí ani krachy některých cestovních kanceláří. Na cestu se ale může i zkušeným „frequent-flyerům“ hodit pár drobných rad inspirovaných leteckými paragrafy.

Letmá vzpomínka na úrazový zákon aneb další blamáž státu (snad) zažehnána

Firmy, Zákony  |  1. srpen 2012

Parlament sice chrlí stovky zákonů ročně, občas ale dokáže šlápnout na brzdu ve vhodný okamžik. Třeba teď, když chce prozíravě zrušit problémový zákon dřív, než vůbec vstoupí v účinnost. Odmyslíme-li si celkově chaotický přístup k legislativě, chtělo by se v podstatě zákonodárce pochválit.

Odpovědnost mezi cizími matkami a českými dcerami po roce 2014

Zákony, Finance a trhy  |  31. červenec 2012

Od roku 2014 by se lidé a společnosti v Česku měli řídit novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích. Změny se ale nedotknou jen Čechů a českých korporací. Dopad budou mít i na zahraniční společnosti, které vlastní podíly v tuzemských „dcerách“. Včetně osobní odpovědnosti jejich ředitelů.

Předžalobní výzva bude povinná. Ocení ji hlavně drobní dlužníci

Firmy, Zákony, Finance a trhy  |  30. červenec 2012

Věřitelé, zbystřete. Před podáním žaloby budete muset zaslat dlužníkům výzvu k plnění, pokud si budete chtít nárokovat náklady soudního řízení.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o ZoPZE, ale báli jste se zeptat

Zákony, Finance a trhy  |  23. červenec 2012

Zákon o podporovaných zdrojích energie, který bude účinný od roku 2013, je dnes už bezpečně součástí českého právního řádu. Po pár měsících od jeho přijetí na něj můžeme hledět s jistým odstupem. K ZoPZE, jak se zákonu mezi právníky a energetiky důvěrně přezdívá, jsme shromáždili nejčastější tvrzení, která se pokusíme okomentovat.

Jak vidí Angličan v Česku mač mezi anglickým a českým právem?

Zákony  |  20. červenec 2012

Jako anglický právník pracující již několik let v České republice mám možnost srovnávat české a anglické právo. Oba systémy se hodně liší. První vychází z kontinentální tradice, druhý ze zvykové. Základní rozdíl spočívá v důvěře. Převedu-li své postřehy do fotbalové terminologie, Češi zatím na anglické mužstvo ztrácejí.

Jak si ověřit identitu firmy ze země, v níž nemají obchodní rejstřík

Firmy, Zákony  |  19. červenec 2012

Při uzavírání smluv se zahraničními společnostmi je dobré si zkontrolovat i naprosté banality. Třeba že obchodní protějšek vůbec existuje a že ten, kdo za něj jedná, k tomu má skutečně pravomoc. Kdo to neudělá, může se dočkat velkých potíží, hlavně neplatnosti uzavřené smlouvy.

Zákon určí dobu splatnosti a hned bude na světě lépe…

Firmy, Zákony, Finance a trhy  |  18. červenec 2012

Vláda bude zítra schvalovat návrh novely obchodního zákoníku, „diktovaný“ další bruselskou směrnicí. Podnikatelé si podle ní budou muset platit za zboží a služby do 60 dní. Domluvit si delší splatnost půjde jen tehdy, nebude-li to vůči věřiteli hrubě nespravedlivé. Ještě nepřevedená směrnice uspěla v jedné z anket jako nejlepší zákon. Podle mého názoru jde ale o nesmysl.

Zdravotní systém v USA: Co znamená rozhodnutí Nejvyššího soudu o Obamově reformě

Zákony, Rozhodnutí  |  17. červenec 2012

Minulý měsíc podpořil americký Nejvyšší soud zákon o ochraně pacientů a cenově dostupné péči, který těsně prošel Kongresem v roce 2010. Rozsáhlý zákon, který má 2700 stran, tvoří jádro zdravotnické reformy prezidenta Obamy. Do značné míry očekávané a zpolitizované rozhodnutí Nejvyššího soudu má rozsáhlé důsledky pro americký systém zdravotní péče.

Předčasný vánoční dárek pro pojištěné ženy: ochrana před diskriminací. Stál o ni však někdo?

Zákony, Finance a trhy  |  16. červenec 2012

Do Parlamentu míří novela zákona o pojistné smlouvě, zohledňující loňské zrušení výjimky z antidiskriminační směrnice. Nedotkne se „starých“ smluv a předem dohodnutých změn. Ženám ale přinese absurdní „ochranu před diskriminací“, za niž si patřičně zaplatí. Pojišťovnám pak komplikace při správě pojistných smluv.

Pátek třináctého je tu. Co s vadnou králičí pacičkou pro štěstí?

Zákony  |  13. červenec 2012

Dnes máme pátek třináctého, který je tradičně spojován s nejrůznějšími katastrofami a v mnoha zemích je považován za nešťastný den. Věříte v tuto pověru, nebo investujete i v tento den? A tušíte, jak je to s regulací podnikání, které cílí na pověrčivost lidí?

Naše newslettery

×