Rozhodnutí

Celkem: 318 1 2 3 4 5 6 7 8 9..

Jaké změny přinese novelizace akcionářské směrnice kótovaným společnostem?

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  20. červen 2017

Jedna ze základních směrnic týkající se práva obchodních společností byla v květnu novelizována. Jedná se přitom o směrnici upravující požadavky související s výkonem práv akcionářů na valné hromadě společnosti, jejíž akcie byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu. Tato změna se tak nemusí dotknout všech akciových společností se sídlem v České republice, ale pouze těch, které mají akcie kótované na některé z evropských burz.

Lze valnou hromadu české akciové společnosti konat v zahraničí?

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  5. červen 2017

Podle zákona o obchodních korporacích se místo, datum a hodina konání valné hromady stanoví tak, aby nepřiměřeně neomezovaly právo akcionáře se jí zúčastnit. Vyhovělo by těmto požadavkům zákona i místo konání valné hromady mimo území České republiky? A pokud ano, za jakých podmínek?

Generální prevenční povinnost a odpovědnost za škodu

Zákony, Rozhodnutí  |  2. květen 2017

Hmotněprávní úprava principu prevence je součástí českého právního řádu již řadu let. V současné době tuto problematiku upravuje § 2900 občanského zákoníku, když stanoví povinnost každého počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo vlastnictví jiného. Uvedené ustanovení však nezakládá povinnost předvídat každý v budoucnu možný vznik škody, a generální prevence tak není bezbřehá. Na začátku letošního roku Nejvyšší soud v rozhodnutí 25 Cdo 755/2015 posuzoval tuto otázku v souvislosti s náhradou škody usmrcením nezletilého dítěte způsobené osobou s nebezpečnými vlastnostmi (odkaz na rozhodnutí najdete zde).

Rozhodčí pravidla Mezinárodní obchodní komory (ICC) – významná novela s cílem učinit ICC rozhodčí řízení rychlejší, transparentnější a efektivnější

Firmy, Rozhodnutí  |  10. duben 2017

Uzavřeli jste se smluvním partnerem dohodu, že vaše případné spory budou řešeny v ICC rozhodčím řízení? Zamýšlíte takovou dohodu uzavřít? Pokud ano, je třeba vzít v úvahu, že 1. března 2017 nabyla účinnosti významná novela ICC rozhodčích pravidel.

Odštěpný závod: Na co si dát pozor při zápisu do obchodního rejstříku

Firmy, Rozhodnutí  |  20. únor 2017

Plánujete zapsat pobočku svého závodu do obchodního rejstříku pod náhodným označením, aniž byste si ověřili, jestli není zaměnitelný či klamavý? Nejvyšší soud se otázkou, zdali zákonný zákaz zaměnitelnosti a klamavosti označení dopadá i na případy označení zapisovaných poboček, zabýval v níže popsaném případě.

Ne vše může řidič skutečně předvídat

Zákony, Rozhodnutí  |  6. únor 2017

Začátkem loňského roku jsme vás na našich stránkách informovali o jednom rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého by měl řidič couvat se svým autem bez výstražného signálu nebo pomoci jiné pověřené osoby jen tehdy, má-li jistotu, že se v blízkosti nenacházejí jiné osoby, jejichž pohyb by při couvání mohl po celou dobu pozorovat. Tento názor však nesdílí Ústavní soud, když se ve svém rozhodnutí řidiče zastal. Přestože Ústavní soud rozhodoval o této otázce již v průběhu minulého roku, máme za to, že by nález neměl uniknout pozornosti čtenářům našich stránek. Jde totiž podle našeho názoru o rozhodnutí racionální a spravedlivé.

Lze zřídit zástavní právo k nemovitosti, která je zároveň předmětem zajišťovacího převodu práva?

Zákony, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  30. leden 2017

Zajišťovací převod práva je tradičním, avšak poměrně složitým a velmi diskutovaným způsobem, jak zajistit svoji pohledávku. Bývá tak často předmětem výkladu, ať již v odborné literatuře nebo soudní praxi. Na konci minulého roku přitom Nejvyšší soud rozhodoval další zajímavou otázku spojenou tímto zajišťovacím instrumentem. Předmětem daného sporu přitom bylo, zda je možné, aby byla nemovitost, které byla zajišťovacím převodem vlastnického práva zcizena nebankovnímu poskytovateli úvěrů, předmětem zástavního práva zřízeného ve prospěch té samé osoby.

Potential long lasting impact of President-Elect Trump on the US Supreme Court

Rozhodnutí  |  5. prosinec 2016

Since the results of the US election, much has been made of the ideological, political, economic and business implications of President-elect Donald Trump’s tenure in the White House. However, although a presidential term is 4 years and no president can serve more than 2 terms, giving a maximum of potentially 8 years in office, it is in fact in the legal/judicial sphere that a Trump presidency may leave its most long lasting legacy, one of potentially decades.

Jste nespokojeni se svým zaměstnancem? Jeho místo kvůli tomu nerušte!

Firmy, Rozhodnutí  |  28. listopad 2016

Přijímaný zaměstnanec měl ve firmě obsadit nově zřizovaný manažerský post. Jelikož však nesplnil původní očekávání o svých kvalitách, zaměstnavatel se rozhodl plánovanou pozici záhy zrušit a rozloučil se s manažerem výpovědí z tzv. organizačních důvodů. Výsledek soudního sporu však pro něj byl - po více než 4 letech - nepochybně šokem.

Malá revoluce v DPH?

Daně, Rozhodnutí  |  14. listopad 2016

Nejeden z plátců DPH se v případě vykázání nadměrného odpočtu dostal do nezáviděníhodné situace, kdy v důsledku prověřování vybraných plnění ze strany správce daně musel na vyplacení nadměrného odpočtu čekat. Velmi často se tito plátci svých oprávněných nároků dočkali až po několika měsících od doby, kdy jim měl být nadměrný odpočet vyplacen. Zadržování nadměrného odpočtu je pro spoustu plátců velmi nepříjemné a může dokonce ohrozit jejich fungování zvláště v případech, kdy k této situaci dochází opakovaně. Všem těmto plátcům dal určitou naději Krajský soud v Praze svým nedávným rozhodnutím.

Investment incentives in Romania and rights of foreign investors

Firmy, Rozhodnutí  |  31. říjen 2016

To help promote investments in Romania, the state has implemented a series of measures targeting investors who might be interested in opening a business there. As a result, investors can benefit from various types of facilities such as non-refundable amounts and interest allowances in contracting loans, which could play a crucial role in setting up a firm.

Attractions and challenges of the Romanian market

Firmy, Rozhodnutí  |  24. říjen 2016

Thanks to its strategic geographical position and size, Romania provides a number of reasons why an investment in its territory can have a long and successful life. At present, Romania is seeing significant improvements and is becoming one of the most stable and attractive markets in the south-eastern and central Europe.

Ústavní soud vydal zásadní rozhodnutí na téma souběhů

Zákony, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  10. říjen 2016

Souběh funkcí je paralelní výkon funkce člena statutárního orgánu s manažerskou pozicí vykonávanou v pracovněprávním vztahu, jejíž náplní je obchodní vedení. Podle převládajícího názoru, včetně rozhodovací praxe Nejvyššího soudu, přitom takový souběh nebyl v zásadě přípustný. Jedinou výjimkou byla situace od roku 2012 do roku 2014, kdy souběh výslovně dovoloval obchodní zákoník. Nedávno však vyhlásil Ústavní soud své rozhodnutí, ve kterém zpochybnil dostatečnost dosavadní argumentace soudů k této otázce.

Smart Cities a Smart Grids – příležitosti pro byznys i problémy regulace

Firmy, Rozhodnutí  |  26. září 2016

Rychlý internet a chytrá elektronika vytváří nový trh, který bude podle poradenských společností brzy generovat ne miliardy, ale biliony dolarů ročně, a to především v energetice, dopravě, zdravotní péči, stavebnictví a infrastruktuře. Projektům Smart Cities a Smart Grids ale v cestě stojí tuhá regulace.

Jak (ne)uzavřít neplatnou nájemní smlouvu s krajem nebo obcí

Zákony, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  19. září 2016

Nakládání s veřejným majetkem je tradičně omezeno speciálnímipožadavky, které mají zajistit transparentnost a hospodárnost postupu příslušných orgánů veřejné moci. Při uzavírání smluv s obcemi a kraji, stejně jako s hlavním městem Prahou nebo jeho městskými částmi, je tak nutné vždy dbát na to, zda tyto procedury byly řádně dodrženy. Jednou z nich je povinnost těchto subjektů uveřejňovat na své úřední desce záměr disponovat se svými nemovitostmi. Nejvyšší soud přitom v jednom z aktuálních rozhodnutí výkladem tuto povinnost dále rozšířil.

Naše newslettery

×