Celkem: 955 ..56 57 58 59 60 61 62 63 64

Vyškrtnou zahraniční centrály české smluvní právo ze své černé listiny?

Firmy, Zákony  |  19. září 2011

Podnikatelé se možná konečně dočkají změny, po které už dlouho volali. Totiž možnosti smluvně omezit či vzdát se práva na náhradu škody. Poslanecká sněmovna se tím bude na návrh ústavněprávního výboru zabývat v rámci projednávané novely obchodního zákoníku.

Právnické osoby ponesou v ČR trestněprávní odpovědnost možná už od roku 2012

Firmy, Zákony  |  14. září 2011

Právnické osoby by mohly být trestně odpovědné už příští rok. Předpokládá to návrh zákona, který bude v září projednávat Poslanecká sněmovna ve druhém čtení. Navzdory kritice části odborné veřejnosti existuje velká šance, že tato zásadní změna v trestním právu bude přijata.

Chystáte firemní web? Nepoužívejte na něm bez svolení cizí fotky nebo texty

Firmy  |  14. září 2011

Na co si dát pozor při tvorbě firemního webu? Zejména na respektování autorských práv k cizím fotkám a textům. Nezáleží přitom, zda byly fotky nebo texty původně v elektronické nebo tištěné podobě. Ke všem musíte mít svolení autora.

Srpnová změna energetického zákona není letos v této oblasti poslední

Zákony  |  12. září 2011

Energetické právo doznalo několika důležitých změn. Novela energetického zákona například posiluje ochranu zákazníků energetických firem. Zároveň upevňuje pozici velkých podnikatelů v energetice. Na podzim se pak chystá přijetí zcela nového zákona o podporovaných zdrojích energie.

Zákaz slev zhorší soutěžní prostředí v lékárenství

Firmy, Zákony  |  7. září 2011

Lékárny s největší pravděpodobností nebudou nadále smět vyplácet finanční částky za recept či používat různé slevové karty. Nová právní úprava právě čeká na podpis Prezidenta republiky poté, co Poslanecká sněmovna v rámci projednávání novely zákona o veřejném zdravotním pojištění přehlasovala zamítavé stanovisko Senátu. Nejvyšší správní soud a antimonopolní úřad přitom v minulosti takové omezení lékáren označily za protisoutěžní jednání.

Pravidla pro evropské nakupování po síti se dále sjednotí

Firmy, Zákony  |  5. září 2011

Evropské i tuzemské internetové obchody čekají významné změny. Evropským parlamentem totiž v červnu prošla směrnice, která dále sjednocuje pravidla při prodeji zboží nebo služeb po síti. Až změny odsouhlasí Rada EU a zveřejní se v Úředním věstníku, členské státy budou mít dva roky na implementaci směrnice. Zjednoduší se přeshraniční prodej přes internet a e-shopy budou chráněny před těmi, kdo zneužívají své právo do 14 dní odstoupit od smlouvy a vrátit použité zboží.

Nová pravidla spotřebitelských úvěrů v praxi vyvolávají otazníky

Finance a trhy  |  5. září 2011

Novela zákona o spotřebitelském úvěru otevřela mnoho praktických problémů. Týkají se plnění informační povinnosti věřitele, posuzování schopnosti spotřebitele splácet spotřebitelský úvěr a odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru.

Boj s korupcí? U nás asi děláme věci rádi po svém

Firmy  |  2. září 2011

První slovo, které jsem dnes ráno slyšel, bylo korupce. Než jsem se umyl, řekli je v rádiu alespoň třikrát v úderném spojení boj proti korupci. Je to ale divný boj, jak ostatně u nás v Kocourkově boje bývají.

Vyšší soudní poplatky mají i výchovnou funkci

Zákony  |  1. září 2011

Ekonomické a společenské změny v posledních deseti letech, nárůst souzených případů a jejich složitost a zvýšené náklady na provoz soudů. To jsou hlavní důvody nutnosti upravit stávající výši soudních poplatků. Novela zákona o soudních poplatcích, účinná od 1. září 2011, si současně klade za cíl posílit regulační a preventivní funkci soudních poplatků a bránit tak podávání šikanózních, účelových a zbytečných žalob.

Zrovnoprávnění znaleckých posudků v soudním řízení

Zákony  |  1. září 2011

Ačkoli se nová úprava znaleckých posudků objevila jako nenápadný „přílepek“ novely zákona o soudních poplatcích, má dalekosáhlé praktické důsledky. Od 1. září 2011 může mít totiž znalecký posudek předložený účastníkem řízení stejnou váhu jako posudek vypracovaný znalcem ustanoveným soudem. Dosud měl povahu „pouhého“ listinného důkazu, který soud nemusel brát v úvahu.

Jednat s péčí řádného hospodáře může znamenat i „odepsat“ pohledávku

Firmy, Rozhodnutí  |  31. srpen 2011

Nevymáhat neuhrazenou pohledávku nemusí být samo o sobě porušením povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře. Je totiž třeba zejména posoudit úspěšnost zvoleného postupu a reálnost (alespoň částečného) vymožení pohledávky. Zda jednatel bude pohledávky společnosti vymáhat, je na jeho úvaze v rámci podnikatelského úsudku, která musí zohlednit všechny okolnosti.

Bribery Act 2010 na správnou míru

Firmy, Zákony  |  29. srpen 2011

Mají se čeští podnikatelé bát nového britského protikorupčního zákona? Jsou-li poctiví, samozřejmě nemusí. Nejsou-li a neexistuje-li u nich podstatné napojení na Británii, pak bohužel také moc ne. Ledaže budou natolik pošetilí, aby se pokusili podplatit někoho přímo tam.

DPH u soukromé spotřeby jako daňový náklad

Firmy, Daně  |  8. srpen 2011

Daň z přidané hodnoty, kterou zaměstnavatel odvede z titulu využívání motorového vozidla zaměstnancem pro soukromé účely, je za určitých podmínek daňově uznatelným výdajem. Potvrdilo to Generální finanční ředitelství na základě jednání Koordinačního výboru Ministerstva financí a Komory daňových poradců ČR.

Snížit DPH lze i u starších pohledávek za dlužníky v insolvenci

Daně, Zákony  |  3. srpen 2011

Prvního dubna letošního roku nabyla účinnosti novela zákona o DPH, která přinesla nejrozsáhlejší a nejvýznamnější změny od vstupu České republiky do Evropské unie. Mimo jiné nově zavedla opravu výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení. Generální finanční ředitelství nyní vydalo informaci k aplikaci tohoto ustanovení.

Rozhovor: Cestující teď budou moct chtít kompenzaci převyšující cenu letenek a vzniklou škodu

Firmy  |  29. červenec 2011

Má-li vaše letadlo zpoždění více než tři hodiny, dopady pro leteckou společnost budou stejné, jako by byl let úplně zrušen. Tak to alespoň vidí Soudní dvůr EU, který svým rozhodnutím v jednom sporném případě vyvolal velkou nevoli leteckých společností. Ty se nyní snaží rozhodnutí zvrátit. Pokud se jim to nepodaří, budou totiž muset cestujícím, které nechají čekat přes tři hodiny, začít platit kompenzace až do výše 600 eur (přibližně 14 tisíc korun). „Nevidím žádný důvod k tomu, aby cestující dostávali extra peníze za to, že se je snaží letecká společnost přepravit bezpečně, a nabere kvůli tomu určité zpoždění,“ říká odborník na letecké právo Jiří Horník v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Vztah je podle něj potřeba nastavit vyrovnaně.

Naše newslettery

×