Zákony

Celkem: 615 1 2 3 4 5 6 7 8 9..

Změny v působnosti valné hromady kapitálových společností

Firmy, Zákony  |  22. říjen 2020

Novela zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“), která nabyde účinnosti dne 1.1.2021, se dotkla mnoha otázek právní úpravy obchodních korporací a družstev. Jednou nich je působnost valné hromady kapitálových společností, tj. společností s ručením omezeným a akciových společností.

Nová úprava zaměstnanecké participace

Firmy, Zákony  |  19. říjen 2020

Kodeterminace, tedy právo zaměstnanců volit ze svých řad část členů dozorčího orgánu akciové společnosti, bylo znovuzavedeno novelou č. 458/2016 Sb., kterou se mění zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech („ZOK“), účinnou od 14. ledna 2017. S účinností novely č. 33/2020 Sb. („Velká novela ZOK“) dochází k 1. lednu 2021 k vyřešení několika vyvstalých výkladových problémů, které s sebou znovuzavedení povinné zaměstnanecké participace přineslo.

Změny při uplatnění práva na dorovnání vytěsněných menšinových akcionářů

Firmy, Zákony  |  16. říjen 2020

V případě, že menšinoví akcionáři z jakéhokoliv důvodu nesouhlasí s výší přiměřeného protiplnění určenou valnou hromadou společnosti, nabízí jim ZOK i nadále dvě možnosti, jak se domáhat jiné výše přiměřeného protiplnění, a to buď dohodou uzavřenou s hlavním akcionářem (k tomu viz bod 2), nebo v soudním řízení o dorovnání přiměřeného protiplnění (k tomu viz bod 1). V obou případech je však třeba, aby menšinoví akcionáři (alespoň jeden) uplatnili u hlavního akcionáře právo na dorovnání v prekluzivní lhůtě, jinak toto právo zanikne. Obě uvedené varianty včetně uplatnění práva na dorovnání upravuje § 390 ZOK.

Změny v uplatňování společnických práv na valných hromadách kapitálových společností

Firmy, Zákony  |  15. říjen 2020

Zákonem č. 33/2020 Sb. (dále též „novela“), kterým se mění zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOK“), došlo mj. k významným změnám zasahujícím do oblasti uplatňování společnických práv na valných hromadách kapitálových společností, které v tomto článku ve stručnosti shrnujeme.

Podíly (akcie) s vysílacími právy do volených orgánů SRO a AS

Firmy, Zákony  |  12. říjen 2020

Zákonem č. 33/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOK“), se do českého práva zavádí výslovně možnost upravit ve společenské smlouvě společnosti s ručením omezeným a ve stanovách akciové společnosti tzv. vysílací právo do volených orgánů příslušné společnosti. Na základě vysílacího práva lze tak obsadit funkci jednatele (§ 194a ZOK) a člena dozorčí rady (§ 201 odst. 5 ZOK) společnosti s ručením omezeným a člena představenstva (§ 438a ZOK) a člena dozorčí rady (§ 448b ZOK) nebo člena správní rady (§ 458 odst. 1 ZOK) akciové společnosti.

Sazbový balíček bude účinný od 1. ledna 2020.

Daně, Zákony, Rozhodnutí  |  19. prosinec 2019

Poslanecká sněmovna dne 17. prosince 2019 přehlasovala Senát a schválila tzv. sazbový balíček ve svém původním znění. Od 1. ledna 2020 tak vstoupí v účinnost daňový balíček, kterým dojde především ke zvýšení daní z tabákových výrobků a tvrdého alkoholu, hazardních daní či zdanění korunových dluhopisů.

Stanovení průměrné a minimální mzdy pro rok 2020

Daně, Zákony  |  10. prosinec 2019

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády, kterým se stanovují údaje potřebné pro stanovení průměrné mzdy s účinností od 1. ledna 2020. Průměrná měsíční mzda pro rok 2020 je stanovena ve výši 34 835 Kč (v roce 2019 32 699 Kč).

Poslanecká sněmovna schválila tzv. sazbový balíček z dílny Ministerstva financí

Daně, Zákony  |  18. listopad 2019

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení návrh zákona, kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů (tzv. sazbový balíček). Svého cíle chce novela dosáhnout především zvýšením daní z tabákových výrobků a tvrdého alkoholu, hazardních daní či zdaněním korunových dluhopisů. Návrh počítá s účinností od 1. ledna 2020.

EET pro všechny se blíží, je dobré situaci nepodcenit

Daně, Zákony  |  29. říjen 2019

Schválení novely zákona o EET, která spustila náběh třetí a čtvrté vlny, bylo tématem intenzivně diskutovaným v médiích. Díky tomu zřejmě většina podnikatelů pochopila, že se jich evidence tržeb začne týkat. Jako u každé nové povinnosti je potřeba předem se na ni připravit. Zamysleli jsme se proto nad některými detaily, které by se vám v praxi mohly hodit.

Nemocenské pojištění zaměstnanců – elektronické neschopenky

Firmy, HR, Zákony  |  7. říjen 2019

Systém povinné eNeschopenky začne v plné podobě fungovat od 1. ledna 2020

Nové nařízení o podpoře spravedlnosti a transparentnosti pro podnikatelské uživatele online zprostředkovatelských služeb: Necelý rok do účinnosti

Zákony, Rozhodnutí  |  13. září 2019

Dne 20. června 2019 bylo schváleno Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1150 ze dne 20. června 2019 o podpoře spravedlnosti a transparentnosti pro podnikatelské uživatele online zprostředkovatelských služeb („Nařízení“), které má vstoupit v účinnost dne 12. července 2020 a jehož cílem je regulovat vybrané aspekty právních vztahů mezi poskytovateli online zprostředkovatelských služeb a uživateli těchto služeb – podnikateli, kteří jejich prostřednictvím nabízejí své zboží a služby.

Nejvyšší soud vydal zásadní rozhodnutí na téma nutnosti souhlasu valné hromady s převodem podstatné části závodu

Zákony, Rozhodnutí, Finance a trhy  |  29. červenec 2019

Zákon o obchodních korporacích stanoví, že valná hromada společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti musí schvalovat převod nebo zastavení každé podstatné části závodu dané společnosti. V družstvu náleží tato působnost členské schůzi (shromáždění delegátů). V odborné literatuře bylo přitom sporné, zda tato podstatná část musí mít vždy formu samostatné organizační složky (pobočky), tedy organizovaného souboru jmění nebo zda může jít i o její jednotlivou část (např. nemovitosti, případně jednotlivý podíl nebo akcie v jiné společnosti). Nejvyšší soud přitom v nedávné době vydal rozhodnutí, kterým tímto otázku z pohledu stávajícího znění zákona pro praxi vyřešil.

Nové nařízení EU o opatřeních proti kybernetickým útokům

Zákony  |  12. červen 2019

Nařízení Rady (EU) má znemožnit plnění smluv s původci kybernetických útoků, ohrožujících Unii.

Kdo může být dle SDEU žalován o náhradu škody z porušení soutěžního práva

Firmy, Zákony  |  10. červen 2019

V českých médiích se v prosinci minulého roku objevila zpráva o úspěchu žaloby na náhradu škody, která byla způsobena porušením pravidel hospodářské soutěže. Konkrétně byla dle soudu způsobena škoda společnosti ASIANA tím, že ji společnost Student Agency jakožto dominantní soutěžitel na trhu autobusové dopravy na trase Praha-Brno nedovoleně vytlačila z trhu prostřednictvím nepřiměřeně nízkých cen. Tyto ceny po vytlačení svého konkurenta následně zvýšila zpět a tím mj. na úkor spotřebitelů ochuzených o benefity hospodářské soutěže kompenzovala předchozí predatorní cenovou strategii. Společnosti ASIANA, která nebyla schopna této zakázané praktice čelit, vznikla vzhledem v důsledku výše uvedeného škoda způsobená protisoutěžním jednáním jejího konkurenta.

Nová směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu

Zákony  |  7. červen 2019

Dne 17. dubna 2019 byla schválena nová unijní směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. V platnost vstoupila jako Směrnice Evropského Parlamentu a Rady č. 2019/790 o autorském právu a právech s ním souvisejících na jednotném digitálním trhu a o změně směrnic 96/9/ES a 2001/29/ES dne 6.června 2019. Níže přinášíme stručné shrnutí nejdůležitějších bodů z jejího obsahu.

Naše newslettery

×