Rozhodnutí

Celkem: 318 1 2 3 4 5 6 7 8 9..

Doručování při rozhodování společníků per rollam

Rozhodnutí  |  11. červen 2018

Skutečnost, že mohou společníci rozhodovat i mimo valnou hromadu společnosti, jistě není třeba připomínat. O tom, že ale při tomto způsobu rozhodování může docházet ke sporům, svědčí i jedno rozhodnutí publikované Nejvyšším soudem ČR.

Nové rozhodnutí Nejvyššího soudu k manažerským opčním programům

Firmy, Rozhodnutí  |  9. duben 2018

Opční programy jsou v praxi jedním z oblíbených nástrojů, jak motivovat manažery k dosažení co nejlepších hospodářských výsledků společnosti. Princip je velmi jednoduchý – majoritní akcionář či sama společnost se zaváže odprodat v budoucnu manažerovi část svých akcií za zvýhodněnou cenu, dojde-li ke splnění určitých podmínek. Manažer je tímto způsobem motivován dosáhnout co největšího růstu ceny akcií společnosti, aby se mu vyplatilo sjednanou opci využít. Jak však dokazuje jedno z nedávných rozhodnutí Nejvyššího soudu, při formulaci opčních smluv je třeba věnovat obzvláště velkou pozornost určitosti sjednaných podmínek, aby opce nebyla posouzena jako neplatná.

Další judikaturní střípek do insolvenčně-korporační skládačky: potěší spíše věřitele než manažery dlužníka

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  2. duben 2018

V nedávné době se Nejvyšší soud opět zabýval vztahem mezi ručením členů statutárního orgánu za dluhy společnosti z důvodu porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře a jejich odpovědností za porušení povinnosti podat insolvenční návrh. Jak to dopadlo?

Forma smlouvy o převodu podílu ve stanovách družstva a důsledky jejího nedodržení

Zákony, Rozhodnutí  |  22. únor 2018

Nejvyšší soud ČR ve svém usnesení č. j. 29 Cdo 1294/2015 dovodil, že neplatnosti smlouvy o převodu podílu v bytovém družstvu se lze dovolávat i v případě, že nebyla dodržena forma právního jednání směřujícího k takovému převodu, která sice není předepsána přímo zákonem, ale je ujednána ve stanovách družstva.

Mohou cizozemští notáři sepisovat podkladové notářské zápisy vyžadované českým právem?

Zákony, Rozhodnutí  |  5. únor 2018

Usnesením ze dne 5. 4. 2017, Sp. Zn. 7 Cmo 205/2016 zrušil Vrchní soud v Praze rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým byl odmítnut návrh na zápis změn do obchodního rejstříku, osvědčený notářským zápisem sepsaným rakouským notářem. Znamená to, že mohou cizozemští notáři sepisovat podkladové notářské zápisy vyžadované českým právem?

Může být člen správní rady prokuristou akciové společnosti?

Zákony, Rozhodnutí  |  29. leden 2018

Úprava monistického systému akciové společnosti v zákoně o obchodních korporacích vyvolává od samého počátku značné výkladové otázky a odborné diskuse o tom, jak vlastně má tento systém v České republice správně fungovat.

Může být člen správní rady prokuristou akciové společnosti?

Zákony, Rozhodnutí  |  11. prosinec 2017

Úprava monistického systému akciové společnosti v zákoně o obchodních korporacích vyvolává od samého počátku značné výkladové otázky a odborné diskuse o tom, jak vlastně má tento systém v České republice správně fungovat.

Máte v úmyslu zajistit pohledávku vůči svému zaměstnanci směnkou? Nedělejte to.

Zákony, Rozhodnutí  |  11. prosinec 2017

O tom, že za nejdůležitější a převažující funkci pracovního práva je v současné době považována funkce ochrany zaměstnance asi není třeba příliš pochybovat. Otázkou, zda je zaměstnanec chráněn i v případě směnečné dohody, v níž je ujednáno, že pohledávka zaměstnavatele vůči zaměstnanci z pracovněprávního vztahu bude zajištěna směnkou, rozhodovaly v nedávné době naše soudy. O co se konkrétně jednalo?

Jak je to s případnou náhradou škody podnájemcem na podnajatém nebytovém prostoru?

Zákony, Rozhodnutí  |  4. prosinec 2017

V nedávné době Nejvyšší soud České republiky řešil případ, kdy v důsledku požáru způsobeného neznámou osobou zřejmě při manipulaci s otevřeným ohněm došlo k poškození nebytového prostoru, který užíval podnájemce. To, jakým způsobem vyřešily soudy otázku náhrady vzniklé škody, popisuje podrobně následující článek.

Ručení za nezaplacenou daň ve světle nedávné judikatury

Daně, Rozhodnutí  |  27. listopad 2017

Institut ručení za nezaplacenou DPH je v poslední době poměrně často diskutovaným tématem, především v souvislosti s kauzami jako FAU, VEMEX či KOVÁŘ plus. Všechny tyto kauzy mají společného jmenovatele v tom, že správce daně tyto společnosti vyzval, aby jako ručitelé uhradily daň neodvedenou jejich dodavatelem. Nejnovější judikatura však může dát do rukou daňových subjektů v boji proti rozhodnutí o ručení za nezaplacenou DPH novou zbraň.

Lze úraz na „zákaznickém teambuildingu“ považovat za pracovní?

Firmy, Rozhodnutí  |  16. říjen 2017

O tom, že může být úraz zaměstnance na teambuildingové akci považován za pracovní již nejsou v soudní praxi vetší pochyby. V nedávném rozhodnutí však soudy rozhodovaly spor o to, zda lze za pracovní považovat i úraz při akci, která je pořádána pro zákazníky zaměstnavatele, tedy nikoli pro zaměstnance samotné. O co se v daném případě konkrétně jednalo a jak soudy rozhodovaly je tématem tohoto článku.

I nepatrné porušení pracovních povinností může vést k výpovědi

Firmy, Rozhodnutí  |  9. říjen 2017

Jedním z případů, kdy zaměstnavatel může se svým zaměstnancem jednostranně rozvázat pracovní poměr, je dle Zákoníku práce porušení pracovních povinností zaměstnancem. Nejvyšší soud v nedávném svém rozhodnutí opět jasně deklaroval, že každé, byť nepatrné, porušování pracovních povinností může být nakonec důvodem k výpovědi

Zahrnuje běžná míra opatrnosti i určitou povinnost předvídat?

Zákony, Rozhodnutí  |  2. říjen 2017

Podle zákonného požadavku takzvané generální prevence je každý povinen počínat si při svém jednání tak, aby nikomu nezpůsobil újmu ať již na životě, zdraví či na majetku. Je tedy třeba zachovávat určitou běžnou opatrnost odpovídající obvyklým poměrům v dané konkrétní situaci. Jak přesně na běžnou opatrnost ve vztahu ke konkrétní situaci pohlížet vyložil ve svém nedávném rozhodnutí Nejvyšší soud.

Když ani týdenní absence v práci na vyhazov nestačí

Firmy, Rozhodnutí  |  31. červenec 2017

V případě neomluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci má zaměstnavatel právo se s ním jednostranně rozloučit. Takzvaně „na hodinu“ ho však smí propustit jen tehdy, porušil-li zaměstnanec povinnost konat práci zvlášť hrubým způsobem. V judikatuře postupně vykrystalizovalo pravidlo, že zvlášť hrubá intenzita je dána při absenci trvající alespoň pět dnů.

Jaké změny přinese novelizace akcionářské směrnice kótovaným společnostem?

Firmy, Zákony, Rozhodnutí  |  10. červenec 2017

Jedna ze základních směrnic týkající se práva obchodních společností byla v květnu novelizována. Jedná se přitom o směrnici upravující požadavky související s výkonem práv akcionářů na valné hromadě společnosti, jejíž akcie byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu. Tato změna se tak nemusí dotknout všech akciových společností se sídlem v České republice, ale pouze těch, které mají akcie kótované na některé z evropských burz.

Naše newslettery

×