Daně

Celkem: 117 1 2 3 4 5 6 7 8

Informace k daňovým dopadům BREXITU

Daně  |  4. únor 2020

V noci z 31. ledna na 1. února 2020 vystoupilo Spojené království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Má tato událost nějaké bezprostřední daňové dopady?

Jednotný kurz ČNB pro zdaňovací období 2019

Daně, Rozhodnutí  |  13. leden 2020

Finanční správa 10. ledna 2020 zveřejnila Pokyn GFŘ D-42 a tím vyhlásila jednotné kurzy pro přepočet zahraničních měn za zdaňovací období 2019 [https://www.financnisprava.cz/cs/dane/novinky/2020/pokyn-gfr-d-42-10275].

Finanční leasing a snížení DPH od 1. ledna 2020

Daně  |  6. leden 2020

S účinností od 1. ledna 2020 dochází v důsledku přijetí tzv. daňového balíčku 2019 (zákon č. 80/2019 Sb.) ke zpřesnění definice dodání zboží u smluv o finančního leasingu a ke snížení DPH u tepla a chladu.

Sazbový balíček bude účinný od 1. ledna 2020.

Daně, Zákony, Rozhodnutí  |  19. prosinec 2019

Poslanecká sněmovna dne 17. prosince 2019 přehlasovala Senát a schválila tzv. sazbový balíček ve svém původním znění. Od 1. ledna 2020 tak vstoupí v účinnost daňový balíček, kterým dojde především ke zvýšení daní z tabákových výrobků a tvrdého alkoholu, hazardních daní či zdanění korunových dluhopisů.

Stanovení průměrné a minimální mzdy pro rok 2020

Daně, Zákony  |  10. prosinec 2019

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády, kterým se stanovují údaje potřebné pro stanovení průměrné mzdy s účinností od 1. ledna 2020. Průměrná měsíční mzda pro rok 2020 je stanovena ve výši 34 835 Kč (v roce 2019 32 699 Kč).

Poslanecká sněmovna schválila tzv. sazbový balíček z dílny Ministerstva financí

Daně, Zákony  |  18. listopad 2019

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení návrh zákona, kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů (tzv. sazbový balíček). Svého cíle chce novela dosáhnout především zvýšením daní z tabákových výrobků a tvrdého alkoholu, hazardních daní či zdaněním korunových dluhopisů. Návrh počítá s účinností od 1. ledna 2020.

Pořízení nového bytu v rodinném domě je od listopadu osvobozené od 4% daně z nabytí nemovitých věcí

Daně  |  7. listopad 2019

S účinností od 1. listopadu vyřešila novela zákona situaci, kdy při pořízení nového bytu v budově, která je podle stavebních předpisů rodinným domem, nebylo možné uplatnit stejné osvobození, jaké platilo pro první úplatné nabytí vlastnictví bytu v bytovém domě.

EET pro všechny se blíží, je dobré situaci nepodcenit

Daně, Zákony  |  29. říjen 2019

Schválení novely zákona o EET, která spustila náběh třetí a čtvrté vlny, bylo tématem intenzivně diskutovaným v médiích. Díky tomu zřejmě většina podnikatelů pochopila, že se jich evidence tržeb začne týkat. Jako u každé nové povinnosti je potřeba předem se na ni připravit. Zamysleli jsme se proto nad některými detaily, které by se vám v praxi mohly hodit.

Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!

Firmy, Daně, Zákony  |  18. prosinec 2017

V souvislosti s mimořádným nárůstem poskytování ubytování prostřednictvím různých internetových platforem (jako jsou Airbnb, HomeAway, a další) v poslední době stát začíná řešit, zda a jak poskytování ubytování regulovat a zdaňovat. Jelikož toto sdílené ubytování poskytuje i v České republice poměrně mnoho fyzických osob, je namístě podívat se na tuto problematiku z pohledu daňového detailněji.

Ručení za nezaplacenou daň ve světle nedávné judikatury

Daně, Rozhodnutí  |  27. listopad 2017

Institut ručení za nezaplacenou DPH je v poslední době poměrně často diskutovaným tématem, především v souvislosti s kauzami jako FAU, VEMEX či KOVÁŘ plus. Všechny tyto kauzy mají společného jmenovatele v tom, že správce daně tyto společnosti vyzval, aby jako ručitelé uhradily daň neodvedenou jejich dodavatelem. Nejnovější judikatura však může dát do rukou daňových subjektů v boji proti rozhodnutí o ručení za nezaplacenou DPH novou zbraň.

Zdanění příjmů fyzických osob z cenných papírů

Daně  |  20. červen 2017

Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osvobození? Jak je to u dividend? U příjmů ze zdrojů v zahraničí? U daně, zaplacené v zahraničí a zápočtu? U cizoměnových příjmů a přepočtu na českou měnu? Všem, koho se dané téma týká, by mohl pomoci následující text.

Malá revoluce v DPH?

Daně, Rozhodnutí  |  14. listopad 2016

Nejeden z plátců DPH se v případě vykázání nadměrného odpočtu dostal do nezáviděníhodné situace, kdy v důsledku prověřování vybraných plnění ze strany správce daně musel na vyplacení nadměrného odpočtu čekat. Velmi často se tito plátci svých oprávněných nároků dočkali až po několika měsících od doby, kdy jim měl být nadměrný odpočet vyplacen. Zadržování nadměrného odpočtu je pro spoustu plátců velmi nepříjemné a může dokonce ohrozit jejich fungování zvláště v případech, kdy k této situaci dochází opakovaně. Všem těmto plátcům dal určitou naději Krajský soud v Praze svým nedávným rozhodnutím.

Nabyvatel nemovitosti bude poplatníkem daně

Daně, Zákony  |  17. říjen 2016

Pokud plánujete koupi nebo prodej nemovitosti, případně již máte podepsané smlouvy, ujistěte se, že jste zohlednili zásadní změny týkající se daně z nabytí nemovitých věcí. Nová právní úprava obrací stávající nastavení a přináší několik dalších novinek – a to již od 1. listopadu 2016.

Zdanění obchodních společností: Komise EU přichází s novým návrhem

Firmy, Daně, Zákony  |  3. květen 2016

Mnoho českých obchodních společností je součástí větší, často mezinárodní skupiny. Obvykle je proto zajímají možnosti daňového plánování a optimalizace v přeshraničním rozměru včetně souvisejících rizik, které na ně mnohdy dopadají pod tlakem ze zahraničí. Tyto společnosti nejspíš bude zajímat, že Komise EU připravila návrh směrnice proti vyhýbání se daním (Anti Tax Avoidance Directive - "ATAD") a Evropský parlament přispěchal s návrhem zpřísňujících pravidel.

Podle jakého zákona vám náleží úrok z neoprávněného jednání správce daně?

Daně, Zákony  |  12. říjen 2015

Daňový řád nabyl účinnosti už 1. ledna. 2011. Do dnešního dne však probíhají řízení, ve kterých se postupuje podle tzv. „předchůdce“ daňového řádu, tedy podle zákona o správě daní a poplatků. Je tomu tak díky přechodným ustanovením daňového řádu, která upravují problematiku přechodu na „nový“ předpis. V tomto článku se zaměříme na otázku, podle jakého z uvedených právních předpisů se postupuje v případě, že správce daně zavinil vznik přeplatku na dani, a daňovému subjektu tím pádem náleží úrok z tohoto neoprávněného jednání správce daně.

Naše newslettery

×